poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Kruche babeczki z owocami


Babeczki z owocami, tak zwane ciasteczka na jeden kęs, są pyszne i do tego ślicznie prezentują się na stole. Goście na sam ich widok są zachwyceni, a po spróbowaniu ciasteczka znikają bardzo szybko ze stołu. Jeśli chodzi o wykonanie najwięcej czasu zajmuje upieczenie babeczek. Dlatego u mnie jest zawsze zapas upieczonych babeczek, które czekają na odpowiedni moment. Jest to bardzo fajnie rozwiązanie dla nie planowanych gości, bądź szybkie przygotowanie czegoś słodkiego i pysznego. Teraz kiedy jest sezon na świeże owoce jest to idealny deser.

Składniki na ciasto:
ilość na 16 babeczek
300 g mąki
100 g cukru pudru
szczypta soli
200 g zimnego masła
2 żółtka

Pozostałe składniki:

250 ml śmietanki 36%
konfitura wiśniowa
1 - 2 łyżki cukru pudru
łyżka soku z cytryny
owoce u mnie borówki, maliny, czerwone porzeczki, nektarynki, winogrona

Wykonanie:

Mąkę przesiewamy i dodajemy do niej posiekane masło oraz szczyptę soli. Siekamy nożem, dodajemy cukier, żółtka i dalej siekamy. Szybko zagniatamy składniki i wkładamy do lodówki na 30 min. Schłodzone ciasto rozwałkujemy na grubość 3-4 mm, przenosimy na wałku i nakładamy na poukładane blisko siebie małe foremki do babeczek, które wcześniej smarujemy masłem. Przyciskamy wałek i odcinanym w ten sposób nadmiar ciasta. Dociskamy dłonią do dna oraz brzegów foremek. Ze skrawków ciasta, które zostały nam z odcięcia z foremek powtarzamy czynność. Ciasto na dnie nakłuwamy widelcem i wykładamy folią aluminiową albo papierem do pieczenia, a następnie wypełniamy suchym grochem, fasolą lub ryżem. Pieczemy tak obciążone babeczki 8-12 min w temperaturze 200'C do uzyskania złotego koloru.
Po upieczeniu babeczki delikatnie wyjmujemy z foremek i odstawiamy do wystygnięcia. W tym czasie ubijamy śmietankę dodając cukier i sok z cytryny do smaku. Gdy babeczki wystygną nakładamy po łyżeczce konfitury do każdej z nich i uzupełniamy bitą śmietaną. Dekorujemy według uznania świeżymi owocami. Trzeba pamiętać, że babeczki szybko mogą nasiąknąć śmietaną dlatego robimy je tego samego dnia w którym mają trafić na stół. 
Smacznego.



środa, 13 sierpnia 2014

Kluseczki z serka waniliowego


Te kluseczki to kolejny smak i wspomnienie mojego dzieciństwa. Z reguły robione przez mamę na śniadanie lub na tak zwane zachcianki. Po dziś dzień uwielbiam te kluseczki i często je robię już u siebie w domu. Idealna potrawa dla wielbicieli klusków leniwych i wszystkich mącznych dań. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że dosłownie kilka składników składa się na tak pyszną potrawę.

Składniki:
1 serek homogenizowany u mnie serek z krówką ROLMLECZ
ok 5 łyżek mąki pszennej
1 jajko
2 łyżki masła
1 łyżka bułki tartej
1 łyżeczka cukru
sól

Wykonanie:
W garnku gotujemy wodę i lekko ją solimy. Przekładamy do miski serek i wbijamy do niego jajko, mieszamy do połączenia składników. Do serka z jajkiem dodajemy mąkę po jednej łyżce i mieszamy do uzyskania jednolitego ciasta, średnio gęstego. Gdy woda się zagotuje za pomocą dużej łyżki wkładamy kluski do wody. Kluseczki po ugotowaniu zwiększą swoją objętość. Gotujemy ok 6 min. Wyznacznikiem jest to, że kluseczki wypłyną na wierzch, po czym gotujemy jeszcze ok 2-3 min. W czasie gdy kluseczki się gotują roztapiamy masło na patelni po czym smażymy na nim bułkę tartą do uzyskania rumianego koloru. Wyjmujemy kluseczki na talerz, dokładnie odsadzając je z wody. Polewamy bułką tartą i posypujemy cukrem.
Smacznego




wtorek, 12 sierpnia 2014

Deser jogurtowy z borówkami



Kolejny z tych pysznych deserów, który można jeść bez większych skrupułów. Uwielbiamy galaretki i wszystkie wariacje z nimi związane, dlatego często kombinuje w kuchni i staram się zrobić nowe desery z wykorzystaniem   tego składnika. I tym razem było podobnie goście w drodze trzeba zrobić coś na szybko, a, że w lodówce borówki i jogurt, a w szafce zawsze zapas galaretek powstał ten deser.

Składniki:
1 duży jogurt grecki
2 ulubione galaretki, u mnie z czarnej porzeczki
borówki

Wykonanie:
Gotujemy wodę i rozrabiamy galaretki w połowie ilości wody niż opisane jest to na opakowaniu. Gdy galareta już przestygnie wlewamy ją do wysokiego naczynia, dodajemy do niej jogurt i miksujemy do momentu uzyskania jednolitej masy. Przelewamy do kokilek i dodajemy borówki. Odstawiamy do lodówki aż deser się zetnie.Można dodawać ulubione owoce albo zalać wierzch deseru jeszcze galaretką w innym kolorze.
Smacznego



Rukola z owocami i serem pleśniowym



Kolejna szybka i łatwa sałatka z rukoli. Robi się ją dokładnie w 5 minut a jest naprawdę bardzo smaczna.
Potrzebujemy dokładnie kilka składników, żeby uzyskać bardzo smaczną przekąskę.

Składniki:
rukola
garść suszonej żurawiny
garść prażonych orzechów włoskich
puszka owoców w syropie
ser pleśniowy lazur

Wykonanie:
Myjemy rukolę i wkładamy ją do miski. Orzechy prażymy na patelni i studzimy. Do rukoli dodajemy owoce z puszki i polewamy ją kilkoma łyżkami syropu z owoców. Dosypujemy żurawinę i orzechy. Ser kroimy w drobną kostkę i dodajemy do pozostałych składników. Mieszamy dokładnie sałatkę i podajemy.
Smacznego


poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Moje ratatouille


Kolejna potrawa z cukinią i jej krewnymi w roli głównej. Aż grzechem by było nie używać jej teraz w kuchni, kiedy jest najsmaczniejsza, bo młoda. Jest to potrawa rodem z Francji. Moje ratatouille jest ciut zmodyfikowane, gdyż dodałam do niego pieczarki i paprykę, ale ja takie lubię najbardziej. W oryginalnym prowansalskim przepisie potrawa ta opiera się na cukinii, bakłażanie, cebuli i pomidorach. U mnie występuje mniejsza ilość bakłażana, którego zamieniłam na młodego kabaczka, dodałam paprykę i pieczarki. Efekt końcowy taki, że po zjedzeniu jednej porcji była mała dokładka.

Składniki:
0,5 żółtej cukinii
0,5 zielonej cukinii
4 pieczarki
1 czerwona papryka
0,5 małego kabaczka
1 malutki bakłażan
1 ząbek czosnku
1 duża cebula
puszka pomidorów lub 4 duże pomidory bez skórki
0,5 papryczki chili
sól
pieprz
gałązka tymianku
4 łyżki oliwy

Wykonanie:
Wszystkie warzywa myjemy i kroimy. Czosnek siekamy drobno. W garnku na łyżce oliwy podsmażamy cebulę i przekładamy ją do miski. Następnie na pozostałej ilości oliwy oddzielnie podsmażamy cukinię, bakłażana, paprykę, kabaczka. Robimy to partiami, żeby nie zmniejszyć temperatury tłuszczu, ponieważ smażąc wszystkie warzywa na raz powstanie nam proces gotowania. Gdy wszystkie warzywa będą już podsmażone przekładamy je do garnka. Dodajemy pomidory, czosnek. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i tymiankiem. Dusimy bardzo powoli ok 30 min. 
Smacznego

piątek, 8 sierpnia 2014

Faszerowane pomidory

Sezon na pomidory w pełni. Teraz są one najsmaczniejsze, słodkie, soczyste i mięsiste. Dlatego dzisiaj propozycja na pomidory inaczej. Faszerowane, podawane na ciepło. Pyszne i sycące danie, którym możecie poczęstować gości a gwarantuję, że każdemu będą smakować. My je bardzo lubimy i nawet nasz Maluszek zjadł jednego pomidora ze smakiem.



Składniki 

4 duże dojrzałe malinowe pomidory
1 torebka ryżu
15 zielonych oliwek
2  duże pieczarki
4 kawałki sera lazur
0,5 cebuli
1 łyżka masła
sól
pieprz
koperek
natka pietruszki


Wykonanie:
Ryż gotujemy w lekko osolonej wodzie, tak aby po ugotowaniu nie był za miękki. Gotowy ryż wsypujemy do miski. Pomidory myjemy i odcinamy górną jego część razem z szypułką. Za pomocą łyżeczką do robienia kulek z owoców, drylujemy środek. Miąższ drobno kroimy i dodajemy do ryżu. Pieczarki ścieramy na grubych oczkach tarki i razem z posiekaną cebulą dusimy na łyżce masła. Gdy będą uduszone dokładamy do miski. Kroimy w plasterki  oliwki, siekamy koperek i pietruszkę. Nie umiem powiedzieć ile tych ziół, gdyż każdy powinien zrobić to wedle swoich upodobań. U mnie wyszło po garści posiekanego koperku i pietruszki. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Tak gotowy farsz wkładamy do przygotowanych wcześniej pomidorów, na wierzchu każdego pomidora układamy po kawałku sera pleśniowego i zamykamy go 'kapelusikiem' z odciętej góry pomidora. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180' z funkcją góra/dół przez 30-40 min, do momentu, aż pomidory będą miękkie.
Smacznego




czwartek, 7 sierpnia 2014

Placuszki z cukinii


Bardzo lubię cukinię. Jest to fajna baza do wielu smacznych potraw. Te placuszki zrobiłam pierwszy raz w tamtym roku i tak nam posmakowały, że wracają do nas w sezonie dość często. O dziwo nasz mały domownik również je polubił. Przepis należy do tych szybkich i prostych. Efekt końcowy taki, że placuszki znikają bardzo szybko z talerzy. Jest to jedna z tych potraw, które smakują najlepiej na to ciepło, ale u nas nigdy nie ma szans, żeby zostało coś na tak zwane potem.

Składniki:
2 małe cukinie
2 jajka
0,5 kostki sera feta
koperek wg uznania
ok 6 łyżek mąki
olej winogronowy
pieprz
jogurt grecki

Wykonanie:
Myjemy i obieramy cukinię a następnie ścieramy ją na tarce o grubych oczkach. Siekamy koperek i dodajemy do cukinii. Wbijamy następnie jajka, ser feta pokrojony w kostkę i mąkę, mieszamy wszystkie składniki. Jeśli ciasto będzie za luźne, dodajemy jeszcze mąkę. Konsystencja ciasta nie może być za bardzo rzadka. Można dodać pieprz, chociaż ja osobiście go nie dodaję, ze względu na mojego synka. Sól w tym przepisie jest zbędny, ponieważ ser feta jest już wystarczająco słony. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy placuszki. Placki będą nam się smażyć dobrze jak będzie rozgrzany mocno tłuszcz. Po usmażeniu odsączamy placuszki na ręczniku papierowym. Podajemy z łyżką jogurtu greckiego.
Smacznego




środa, 6 sierpnia 2014

Ciasto orzechowe z malinami i morelami



Szukałam pomysłu na jakieś fajne ciasto na weekend i znalazłam go na  blogu Moja Cukiernia. Jak tylko przeczytałam przepis już wiedziałam, że to będzie strzał w dziesiątkę i się nie myliłam. Trochę zmieniłam przepis zamieniając rodzaj orzechów. Połączenie smaku orzechów, migdałów i kwaskowatych owoców jest idealne. Jeszcze teraz kiedy stragany uginają się od owoców sezonowych fajny pomysł na poznawanie nowych smaków.



Składniki:
200g miękkiego masła,
4 jajka,
170g drobnego cukru do wypieków,
200g mąki pszennej,
2 duże łyżki mąki ziemniaczanej,
100g zmielonych orzechów, u mnie włoskich w oryginalnym przepisie laskowych,
50g posiekanych płatków migdałowych,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
0,5kg świeżych moreli,
200g malin,
płatki migdałowe,
cukier puder,



Wykonanie:
Gotujemy wodę i zaparzamy we wrzątku morele, co ułatwi nam zdjęcie skórki z owoców. Obrane morele kroimy na połówki i wyjmujemy pestki.W misce ucieramy mikserem miękkie masło z cukrem do uzyskania puszystej masy. Do masy dodajemy stopniowo jajka i ubijamy. Mieszamy wszystkie sypkie składniki czyli obie mąki, proszek do pieczenia, migdały i orzechy i dodajemy gotową mieszankę małymi partiami do utartej masy, miksujemy. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180'. Foremkę do ciasta smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. Wykładamy do foremki utarte ciasto. Na wierzch ciasta wykładamy morele, maliny i obsypujemy całość płatkami migdałowymi. Piekłam ciasto ok 80 min w piekarniku z funkcją termoobiegu, ale warto po godzinie sprawdzić czy patyczek wbity w ciasto jest już suchy. Po upieczeniu ciasto obsypać cukrem pudrem.
Smacznego

Praktyczne porady:
Kupując morele, wybierajcie miękkie i dojrzałe, ułatwi to Wam ich obieranie.

wtorek, 5 sierpnia 2014

Makaron z serkiem mascarpone, kurczakiem i kurkami


Kurki nadal dostępne są na straganach więc trzeba korzystać z tego jak długo tylko się da, dlatego dziś u nas makaron z kurczakiem i kurkami. Miał być inny sos, ale w lodówce znalazłam serek mascarpone więc postanowiłam go dodać do sosu. Co z tego wyszło? potrawa, którą warto wypróbować, bo obiad był naprawdę pyszny. Kremowy sos w połączeniu z soczystymi kawałkami kurczaka, moimi ulubionymi grzybami i lekko kwaskowatym smakiem pomidorów suszonych do tego makaron, dla mnie połączenie idealne... Obiad, który powstał w 30 min.

Składniki:
1 filet kurczaka
250 g kurek
6 pomidorów suszonych
cebula
serek mascarpone
2 łyżki masła
1 łyżka oleju z pestek winogron
sól
pieprz
natka pietruszki
makaron

Wykonanie:
Kurki myjemy tak jak opisałam to już wcześniej. Cebulę kroimy na drobną kosteczkę i szklimy ją na rozgrzanym maśle. Umyty filet z kurczaka kroimy na drobną kostkę i podsmażamy chwilę na oleju, pamiętając, że długie smażenie spowoduje, iż kurczak nie będzie soczysty. Pomidory kroimy w paski. Do cebuli dodajemy umyte wcześniej grzyby i dusimy je ok 10 min. Następnie dodajemy do nich usmażonego kurczaka i pomidory i serek mascarpone. Dusimy wszystko ok 5 min. Doprawiamy do smaku pieprzem i ewentualnie solą, chociaż ta druga może być niepotrzebna, ponieważ kurki po czyszczeniu mogą być już wystarczająco słone. Ulubiony makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Wykładamy na talerz makaron, polewamy sosem i posypujemy natką pietruszki.
Smacznego


poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Jagódki na problemy żołądkowe


Czas i pora na uzupełnianie półek w piwnicy. Stare zapasy już dawno zjedzone więc musimy zapełnić piwnicę na zimę. Dzisiaj w roli głównej jagody takie jaki trzeba mieć zawszę pod ręką jak ma się małe dziecko w domu. Idealne na problemy żołądkowe. Sok leczniczy i do tego bardzo smaczny. Sok można użyć również jako dodatek do budyniu czy kiślu. Ja z takiego soku robię również sama kisiel lub galaretkę dla swojego synka. Owoce natomiast można zjeść z chlebem albo użyć jako dodatek do deserów. Jak widzicie zastosowań jest wiele więc warto poświęcić chwilę i takie jagody sobie przygotować.
Mi z 2 litrów jagód wyszło 8 małych słoiczków.

Składniki:
2 litry jagód
0,5 kg cukru
0,5 litra wody

Wykonanie:
Zaparzamy słoiki i nakrętki w gorącej wodzie i odstawiamy do wysuszenia. Do garnka wsypujemy cukier i wlewamy wodę, zagotowujemy. Do słoiczków układamy jagody tak aby zostało nam jeszcze trochę miejsca, ponieważ jagody puszczą sok. Zalewamy jagody gorącym syropem cukrowym i zakręcamy tylko nie do końca. Duży garnek wykładamy ściereczką, zalewamy wodą i gotujemy. Wkładamy słoiczki do wrzątku i gotujemy 7 min. Wyjmujemy słoiki i dokręcamy zakrętki, pamiętając, że prawidłowo jest zamknięty, gdy wieczko jest wklęsłe. Sprawdzamy czy sok nam nie wycieka i odstawiamy do góry wieczkiem. Gdy słoiczki wystygną spokojnie można odstawiać na półki spiżarni, żeby czekały na odpowiedni moment.
Smacznego



sobota, 2 sierpnia 2014

Rukola z arbuzem i fetą

Sałatka podpatrzona na blogu Jest Smak, troszkę zmodyfikowana. Chociaż na pierwszy rzut oka połączanie sera fety z arbuzem i rukolą wydaje się abstrakcyjne to wychodzi idealna kompozycja smaków. Lekko gorzki smak rukoli, ze słodkim i soczystym arbuzem oraz słonym smakiem sera to idealne połączenie. Polecam każdemu kto lubi tak jak ja tego typu sałatki. U mnie było idealne drugie śniadanie ale sałatka jest na tyle ciekawa w smaku i super wygląda, że nadaje się na spotkania z przyjaciółmi.

Składniki:
ok 15 kulek arbuza
rukola
pół kostki sera feta
pół czerwonej cebuli
uprażone pestki słonecznika
sok z 1 cytryny
łyżka miodu

Wykonanie:
Rukolę myjemy i wkładamy do miski. Z arbuza za pomocą specjalnej łyżeczki robimy kuleczki i dokładamy je do miski. Pestki słonecznika prażymy na suchej patelni, studzimy i dokładamy do sałatki. Ser feta kroimy na kostkę, cebulę na piórka i dokładamy do reszty składników.  Z soku z cytryny i miodu robimy sos i mieszamy z sałatką, od razu podajemy.
Smacznego






piątek, 1 sierpnia 2014

Polędwiczki wieprzowe


Bardzo lubię polędwiczki, ponieważ bardzo szybko się je przyrządza i są smacznym mięsem. Sposobów na jej podanie jest tyle ile kucharek. Tak zrobione polędwiczki pierwszy raz przyrządziła kiedyś na obiad nasza Mama i od tamtej pory zagościła ona u nas  i przepis poszedł już w świat. Zaletą tej potrawy jest to, że po 40 min możemy jeść już pyszny obiad. Polędwiczka w takim wykonaniu jest bardzo soczysta i smaczna.

Składniki na 2 porcje:
1 polędwiczka
4 plasterki boczku wędzonego
4 plasterki szynki parmeńskiej lub szwarcwaldzkiej
masło
pieprz
sól
oregano

Wykonanie:
Myjemy mięso i suszymy go papierowym ręcznikiem. Na folię aluminiową układamy plastry szynki na to plastry boczku. Doprawiamy polędwiczkę solą, pieprzem i suszonym oregano. Układamy mięso na plastry wędlin. Na wierzch kładziemy kilka wiórek masła i owijamy mięso plastrami wędlin. Zawijamy szczelnie folią i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180'. Mięso pieczemy 30 min. Po wyjęciu zostawiamy na ok 5 min i kroimy na porcję. Idealnie smakuje z ziemniakami, kaszą. U nas podana była z fasolką szparagową prosto z działki.
Smacznego