poniedziałek, 15 lutego 2016

Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to moje ulubione pierogi z owocami. Generalnie za innymi pierogami z owocami nie przepadam, ale te jedyne naprawdę bardzo lubię. Do tego koniecznie słodka śmietana i obiad bądź pyszny deser można uznać za królewski. Kiedyś przygotowaniu pierogów z jagodami był przypisany cały proces. Najpierw całą rodziną chodziło się na pół dnia do lasu uzbierać jagód. Dzieci co prawda mało pomagały, bo to był czas zabawy i zjadania jagód prosto z krzaka, bo przecież takie najlepiej smakują. Potem mama urywała całe krzaczki jagód na później do domu, bo przecież tak jedzone zawsze były najlepsze. Oj to były cudowne czasy dzieciństwa i beztroskich wakacji. Po takich wyprawach zawsze pojawiały się przepyszne potrawy. Obowiązkowo pierogi z jagodami, jagodzianki i ciasto drożdżowe z jagodami. Może dlatego po dziś dzień tak uwielbiam te wszystkie trzy potrawy. 
Lubię bardzo robić pierogi z jagodami w okresie zimowym i to z dwóch powodów. Po pierwsze, zimą choć na chwilę powracamy do smaków letnich owoców, a po drugie dla mnie osobiście łatwiej robi się pierogi z jagodami z mrożonych owoców, które nie puszczają soku. Chociaż na puszczanie soku przez owoce też jest sposób, który oczywiście został przekazany mi przez moją Teściową przy wspólnym lepieniu w wakacje pierogów. Owoców nie należy słodzić przed włożeniem w pierogi!!! w ten sposób owoce nie puszczą soku, a lepienie pierogów będzie o wiele łatwiejsze. Kwaśny smak owoców zawsze można osłodzić słodką śmietaną. 
Przepis na ciasto podawałam już przy wpisie pierogi z kapustą i grzybami.

Składniki:
Jagody świeże bądź mrożone
śmietana 18% bądź jak w moim przypadku sojowa
cukier z prawdziwą wanilią

Wykonanie:
Ciasto lepimy jak w wyżej podanym przepisie. Odkładamy pod wilgotną ściereczkę. Wałkujemy cienko i wykrawamy szklanką kółka. Nakładamy jagody i sklejamy pierogi. W między czasie nastawiamy garnek z lekko osoloną wodą. Ulepione pierogi gotujemy ok 3 minut od momentu wypłynięcia na wierzch.
Śmietanę doprawiamy cukrem. Pierogi podajemy gorące polane słodką śmietaną.

Uwaga:
Ja na  pierogi z jagodami rozwałkowuję zawsze ciut grubsze ciasto, żeby w czasie gotowania nie popękały i nie zafarbowały sokiem pozostałych pierogów. Pamiętajmy również, żeby nie wkładać na raz za dużo pierogów do gotowania, uchroni nas to od posklejania się pierogów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli komentujesz anonimowo bardzo proszę podpisz się, żebym wiedziała jak mam się do Ciebie zwracać przy odpowiadaniu na Twój komentarz. Zawsze jest to milsza rozmowa jak wiemy jak zwrócić się do drugiej osoby. Bardzo dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie.