środa, 20 stycznia 2016

Rolada drożdżowa dla alergika



Jadą goście, jadą a ja zachodzę w głowę czym ich poczęstować żeby było smacznie i żeby każdemu smakowało. Dziś postawiłam na strucle drożdżową, sernik ale taki odpowiedni dla mojego synka czyli bez sera i nabiału oraz sałatkę owocową ale o tym kolejnym razem. Dziś ciasto drożdżowe troszkę w innej odsłonie, bo z dodatkiem pysznego własnego dżemu z wiśni i lukru. Ciasto jednak trochę różni się od tradycyjnego drożdżowego z dodatkiem jajek, gdyż jest twardsze i jednak brakuje mu puszystości ale smakowo nie odbiega od tradycyjnego ciasta. Przepis bardzo podobny do tego przepisu na ciasto drożdżowe, które już Wam pokazywałam, ale są trochę inne proporcje. Inspiracje na takie słodkości znalazłam na tej stronie. 

Składniki:
3 szklanki pszennej mąki
3 łyżki cukru
szczypta soli
1 szklanka mleka migdałowego lub innego
50g świeżych drożdży
1/4 szklanki oleju z pestek winogron
słoik dżemu wiśniowego

Lukier:
1 szklanka cukru pudru
sok z 0,5 cytryny

Wykonanie:

Z pół szklanki podgrzanego letniego mleka, drożdży i łyżki cukru robimy zaczyn, który odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier, sól oraz wyrośnięty rozczyn drożdżowy, mleko i olej. Wyrabiamy do momentu, aż ciasto będzie odchodzić od ręki i będzie gładkie. Niestety ciasto bez jajek będzie twarde ale nie zrażajcie się tym. Odstawiamy ciasto w misce w ciepłe miejsce, przykrywamy czystą ściereczką i czekamy aż podwoi swoją objętość. Gdy ciasto będzie wyrośnięte jeszcze raz je wyrabiamy ale już krócej. Rozwałkujemy na podsypanej mąką stolnicy. Ciasto musi być rozwałkowane w miarę cienko na kształt prostokąta. Rozsmarowujemy na cieście dżem lub ulubione powidła. Zwijamy jak roladę. Przecinamy na pół i zwijamy jak warkocz. Powstanie nam dosyć krótka strucla. Wkładamy do wąskiej foremki tzw keksówki, którą wcześniej wykładamy papierem do pieczenia. Pieczemy przez 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do 170'C u mnie z termoobiegiem. Gdy wyjmiemy struclę z piekarnika wsypujemy cukier puder do szklanki i wlewamy do niego sok z cytryny. Ucieramy lukier. Jak będzie za gęsty można dolać 1 łyżkę letniej wody. Gotowy lukier wylewamy równomiernie na jeszcze ciepłe ciasto.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli komentujesz anonimowo bardzo proszę podpisz się, żebym wiedziała jak mam się do Ciebie zwracać przy odpowiadaniu na Twój komentarz. Zawsze jest to milsza rozmowa jak wiemy jak zwrócić się do drugiej osoby. Bardzo dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie.