wtorek, 2 lutego 2016

Pierogi z kapustą i grzybami

Uwielbiam pierogi!!!! I to właśnie najbardziej pierogi z kapustą i z grzybami. Choć to potrawa wigilijna to chętnie ją jadamy również w ciągu roku. Nie planowałam, że będę robiła w najbliższym czasie pierogi, ale los sam podjął za mnie decyzję. Kupiłam kapustę kiszoną na surówkę, którą w okresie jesienno-zimowym chętnie jadamy jako dodatek do obiadu, ale niestety nie kupiłam jej w sprawdzonym miejscu i kapusta nie nadawała się do jedzenia na surowo. Była najprawdopodobniej nie kiszona a zakwaszana octem. No ale przecież nie wywalę kilograma kapusty!!! Postanowiłam ją ugotować i coś z niej wymyślić. Najpierw stawiałam na kapustę z grzybami, potem powstał pomysł krokietów z kapustą a później postanowiłam zrobić sobie i swojemu Mężowi przyjemność i zrobiłam pierogi z kapustą i grzybami. I mi się udało, bo radość była ogromna. Teraz kolejne odwieczne pytanie jak zrobić idealne ciasto na pierogi. W swoim magicznym notesiku posiadam przepisy Cioci, Babci i Teściowej, które różniły się jakimiś małymi mankamentami,  ale dziś postanowiłam wypróbować inny przepis ze strony Olgi Smile, gdzie często szukam inspiracji i tym razem również był to strzał w dziesiątkę. Ciasto jest elastyczne i bardzo dobrze się je wałkuje i wyrabia, a pierogi naprawdę są idealne.




Składniki na ciasto:
1 kg mąki (do pierogów idealna jest mąki pszenna 500) + mąka do podsypywania    
1 łyżeczka soli
120 ml oleju u mnie rzepakowy
ok 400 ml zagotowanej wody
* przyjmujemy, że szklanka ma 250 ml 

Składniki na farsz:
1 kg kiszonej kapusty
1 duża cebula
2 marchewki
1 duża garść suszonych grzybów
4 śliwki suszone
sól
pieprz
liść laurowy
2 ziarna ziela angielskiego 
ewentualnie trochę cukru



Wykonanie ciasta:
Przesiewamy mąkę na sicie, dodajemy sól i olej. Wyrabiamy ciasto dolewając stopniowo gorącą wodę uważając żeby się nie oparzyć. Ja robię to starym sposobem podpatrzonym dawno temu. Na stolnicy łączę wszystko za pomocą noża a potem wyrabiam ręcznie. Ciasto trzeba wyrabiać do momentu aż będzie odchodziło od ręki i stanie się bardzo elastyczne. Wkładamy ciasto do miski i przykrywamy wilgotną ściereczką żeby się nie wysuszało. 

Wykonanie farszu:
Kapustę płuczemy dwukrotnie w wodzie. Grzyby zalewamy gorącą wodą aby się namoczyły. Kapustę kroimy, marchewkę ścieramy na drobnych oczkach. Zalewamy kapustę wodą, dodajemy marchewkę, pokrojone drobno grzyby, śliwki suszone, liść laurowy, ziele angielskie. Gotujemy. Ja gotując kapustę nie przykrywam jej do momentu aż chwilę się będzie gotować, tę zasadę przekazała mi moja Mama mówiąc, że kapusta w pierwszym etapie gotowania nie powinna być przykryta, gdyż może stać się gorzka. Czy tak jest faktycznie, nigdy nie sprawdzałam, bo mocno wierzę w stare mądrości kuchenne.
Gdy kapusta będzie już miękka odlewamy wodę. Kroimy na drobną kostkę cebulę i szklimy ją na łyżce masła. Następnie dodajemy kapustę. Doprawiamy solą, pieprzem i ewentualnie cukrem. Ja osobiście lubię jak kapusta ma kwaśno słodki smak. Podsmażamy. 

Lepimy pierogi:

Na stolnicę podsypujemy mąkę i wałkujemy kawałek ciasta, resztę ciasta nadal trzymamy pod przykryciem. Ciasto powinno być cienkie ale też nie za cienkie (ok  1 mm - 2 mm). Wykrawamy szklanką kółka, nakładamy łyżeczkę farszu i lepimy pierogi. W dużym garnku gotujemy wodę z 1 łyżeczką soli. Ulepione pierogi gotujemy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy ok 3 minut od momentu wypłynięcia pierogów na górę. Pamiętajmy, że do wody nie można wkładać dużo pierogów, gdyż mogą się nam posklejać. 
Pierogi można podawać polane roztopionym masełkiem samym lub z dodatkiem podsmażonej cebuli, lub tak jak my lubimy najbardziej odsmażone na patelni.
Smacznego!!!





1 komentarz:

Jeśli komentujesz anonimowo bardzo proszę podpisz się, żebym wiedziała jak mam się do Ciebie zwracać przy odpowiadaniu na Twój komentarz. Zawsze jest to milsza rozmowa jak wiemy jak zwrócić się do drugiej osoby. Bardzo dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie.